“Veel wat op Hogeschool Rotterdam gebeurt, gebeurt door studenten of studenten die net zijn afgestudeerd. Op hen ben ik dan ook het meest trots.”
- Marja Bakker, Juryrapport Challenging Diversity Award 2009
Van de Antillen en Aruba naar Nederland
Marja Bakker is werkzaam aan Hogeschool Rotterdam en is daar begonnen als coördinator studievoorlichting, waarvoor ze regelmatig naar de Antillen en Aruba afreisde: “Ik kom al een aantal jaren op de studie- en beroepenmarkten op de Antillen en Aruba. Daar bezocht ik ook de middelbare scholen. Ik zag dat de jongeren daar vaak geen idee hebben van hoe het onderwijs in Nederland in elkaar zit en wat voor enorme stappen ze moeten nemen om hier te komen te studeren. En welke keuze ze moeten maken.”
Geïnspireerd door de ervaringen op de eilanden werd bij Marja de interesse gewekt om onder andere Antilliaanse jongeren te helpen bij hun studiekeuze. Toen ze gevraagd werd voor het project ‘Student aan Zet’, hoefde ze dan ook niet lang na te denken. Bij ‘Student aan Zet’ coördineert Marja namelijk ‘outreach-peercoaching’: de begeleiding van leerlingen in het voortgezet onderwijs door studenten van Hogeschool Rotterdam. Daarnaast geeft zij sturing aan de mentoraten voor studenten van specifieke doelgroepen. “Het belangrijkste vind ik dat we een bijdrage kunnen en willen leveren aan de ontwikkeling van jonge mensen. Je ziet heel veel jongeren binnenkomen op de hogeschool die nog zoekende zijn. Ik vind het mooi dat wij met ons hele team hen de weg kunnen wijzen, zodat ze als mooie mensen hun pad kunnen vinden in de maatschappij.”
Kansen voor de eerste generatie
Zelf is Marja redelijk kort na de oorlog geboren in Rotterdam en dus in een tijd waarin studeren vooral voor jongens was. “Voor vrouwen uit mijn generatie was het gebruikelijk om meteen na de middelbare school te gaan werken. Wij kregen niet altijd de kans om te gaan studeren. In die tijd moest ik mijn kennis verrijken door het volgen van cursussen en opleidingen, naast mijn werk. Gelukkig zijn die kansen er nu wel voor jonge mensen. Soms zijn zij de eersten uit hun familie die de weg naar het hoger onderwijs zoeken”. Door haar eigen ervaringen begeleidt Marja juist graag deze doelgroep. “Veel jongeren die ik in het voortgezet onderwijs zie zijn nog zoekende naar wat ze willen, wat ze kunnen en waar hun talenten liggen. Ik wil hen daarbij graag begeleiden en dan maakt de diversiteit niet uit. Het gaat om jonge mensen, ik ben wat dat betreft kleurenblind. Ze zijn allemaal jong volwassenen die met hun toekomst bezig zijn,” aldus Marja. De realiteit blijft echter dat het vaak de allochtone jongeren zijn die behoren tot die groep eerste generatie studenten. “Ik leg ze ook uit dat het vroeger allemaal heel anders was en dat de kansen die ze nu hebben niet altijd zo vanzelfsprekend zijn geweest. Dus geef ik ze mee: grijp je kans!”
Voldoening komt uit het werk van studenten
Het leukste aan haar werk vindt Marja de ontwikkeling van de jongeren die ze begeleidt: “Veel studenten zijn vaak onzeker in het begin. Ze hebben problemen met de taal, de studenten die vanuit de Antillen en Aruba komen missen hun familie en hebben last van heimwee. Maar uiteindelijk zie je bij veel van hen dat ze langzaamaan hun draai vinden. Je merkt dat ze dan naar volwassenheid toe groeien en een duidelijk carrièreperspectief krijgen en dat ze uiteindelijk hun weg vinden in het leven.” De meeste voldoening haalt Marja dan ook uit het werk dat de studenten zelf verrichten. “Ik vind het ontzettend leuk als één van de mentoraten een activiteit organiseert en studenten vanuit andere culturen ook daaraan deelnemen. Ik ben enorm trots op de interesse en belangstelling die ze hebben in elkaars verhalen en de bruggen die ze daarmee slaan.”
Wat je met hart en ziel doet valt op
Het succes van Marja’s werk leidde in 2009 tot haar nominatie voor de Challenging Diversity Award. Hoewel ze het goed vond dat professionals op deze wijze worden gestimuleerd, had ze er zelf in eerste instantie wat moeite mee. “Ik hou er niet zo van om op de voorgrond te treden,” vertelt Marja. “Ik doe gewoon wat ik leuk vind en het is mijn werk. Ik vond het eigenlijk te veel eer, omdat vooral de studenten het belangrijkste werk doen. Maar toen ik er later meer over ging nadenken realiseerde ik me dat ik ook best trots mocht zijn op deze erkenning. Want het is heel mooi om te zien dat wat jij met hart en ziel doet anderen ook opvalt.”
Mens met een missie
De nominatie betekende voor Marja ook een extra stimulans om het werk dat ze doet met nog meer passie door te zetten. “Je wordt toch wel een beetje een mens met een missie. Het draagt ook bij aan de manier waarop je in je persoonlijk leven vertelt wat je doet en waarom je het doet.” Marja zal zich dan ook de komende jaren met plezier inzetten voor gelijke kansen in het hoger onderwijs. “Ik hoop dat we de verschillen die er nu bestaan tussen autochtone en allochtone studenten weg kunnen nemen. Het gaat erom dat iedereen een gelijke startpositie heeft en dat het voor allochtone studenten net zo vanzelfsprekend en makkelijk is om een studie in het hoger onderwijs succesvol te starten en daarna ook succesvol af te ronden.”
Marja Bakker (1953) is één van de pilaren binnen de hogeschool die ervoor zorgen dat studenten van verschillende achtergronden via alle doelgroepmentoraten en hun activiteiten, andere studenten de middelen biedt om succesvol te worden en te blijven. Ze gaat meerdere keren per jaar op werkbezoek naar de Antillen en Aruba. In Nederland participeert zij actief in diverse organisaties: Landelijk Overleg Stichting Studiefinanciering Curaçao (SSC), Stichting Platform Islamitische Organisaties Rotterdam (SPIOR) en Platform Antilliaanse en Arubaanse studenten in Rotterdam (PAAR), waar ze er alles aan doet om in het belang van alle Antillianen en Arubanen in samenwerking met de betrokken partijen de begeleiding voor alle Antilliaanse en Arubaanse studenten in de gemeente Rotterdam mogelijk te maken.


